Fő művében a Summa Theologiae-ben egy teljes képet ad az ember által megismert látható és láthatatlan világ rendjéről. A jelentősége ellenére sajnos a Summa Theologiae nem érhető el teljes terjedelmében magyarul: négy kötetből, csak az Első rész (Prima Pars), és a Második rész első része (Prima Secundae) van meg teljesen, míg a Második rész második része (Secunda Secundae) és a Harmadik rész (Tertia Pars) pedig csak részleteiben olvasható, nehezen elérhető antikvár kiadásokban.
Ez a "szalma" végül a világtörténelem egyik legnagyobb hatású filozófiai és teológiai műve lett, amely egy átfogó, szigorú struktúrát követő logikus érvelési módszerrel fogja össze az erkölcsi filozófiai és etikai elveket a természetjoggal és jogfilozófiával. Továbbá napjainkban is rendkívül aktuális kérdésekkel vizsgálja az emberi tudás és értelem határait, a hit és értelem viszonyát és a közjót, a közösség és társadalom helyes rendjét.
Aquinói Szent Tamás a Domonkos-rend egyik legnagyobb teológusa és filozófusa, akinek gondolkodása mélyen meghatározta a rend teológiai és filozófiai hagyományát. A Summa Theologiae egy olyan intellektuális örökség része, amely évszázadokon keresztül formálta az európai gondolkodást.